Art's Birthday ! musica metalicita

Euroradio Ars Acustica Special Evening
no language barrier|120 [min]
galerie

Umění slaví své 1.000.059 narozeniny a Český rozhlas Vltava ve spolupráci s divadlem Alfred ve dvoře při té příležitosti připravili oslavu, přímý přenos a koncertní večírek, který během dvouhodinového programu nabídne nejen audio spojení s celou řadou míst po Evropě, ale především hudební performance, při kterých se na jednom pódiu sejdou různorodí hudebníci a hudebnice a elektronicky i akusticky rozezní nejrůznější kovové objekty, nebo nástroje využívající resonance kovu. Své zvukové dárky přinesou Tomáš Pernický, Alex Švamberk, Stanislav Abraham, Jan Trojan, Barbora Tomášková, Monika Knoblochová & Michal Nejtek. Večerem provede Petra Knut Kultová.

To, co během večera zazní ze satelitního éteru Euroradia z dalších míst po Evropě je otázkou nepředvídatelných synapsí. Každopádně, pokud to dovolí telekomunikační dráty, pokusíme se napojit na globální zvukovou krajinu praček belgického projektu ART'S WASHING DAY, nebo rozbalíme dárky z rakouského Kunstradia.at.

Pokud byste chtěli přispět svým vlastním zvukovým dárkem o maximální délce 30 vteřin, neváhejte jej poslat do 15. ledna 2022 na e-mailovou adresu radiocustica@rozhlas.cz.

„Nadnárodní korporace Global Metallicity oznámila, že civilizovaný svět úspěšně odmetalila, tedy očistila od posledních elektronických hudebních nástrojů coby přežitků doby bezuzdného plýtvání strategickými surovinami. Kovové kvóty pro elektromobilitu a spotřební elektroniku tak byly pro letošní rok úspěšně zajištěny a metalická rovnováha nastolena…“ To jsou zatím jen ozvuky vzpomínek na budoucnost, z nichž byla odlita koncepce programu Art’s Birthday. Naznačuje nám budoucnost, v níž třeba takové PA ozvučení bude možné pronajmout pouze na speciální povolení ministerstva průmyslu, žesťové nástroje budou dostupné s rizikem astronomických pokud pouze na černém trhu a slyšet zvuk skutečného cembala se stane nejluxusnějším zážitkem vyhrazeným jednomu procentu nejbohatších. Vítejte do světa, v němž lineární systém spotřeby a diktát ekonomického růstu udělaly za metalicitou hudby PVC tečku a přetavily ji na pouhou vzpomínku a strojovou reprodukci. Podle této metalfyzické logiky bude program večera rozčleněn na tři sekce pro plechy, dráty a pružiny. Budete tak moc vzpomínat na vyfabulovanou budoucnost bez kovu v hudbě.

https://www.artsbirthday.net
https://artsbirthday.ebu.ch

https://www.youtube.com/watch?v=eApqLeu0pi8

foto: Jan Hromádko
foto: Khalil Baalbaki