WALRUS VAMPIRE SHOW

v angličtině|60 [min]
galerie

Inscenace částečně odráží zmatek jednotlivce a jeho marnou snahu ovlivnit průběh věcí ve světě, který se může mnohdy zdát zcela absurdní. Show mrožího upíra se pohybuje v rozmazané realitě a s neostrou logikou vytváří absurdní jevištní teze.

Genderu prostý, vyhubený upírský mrož uprchl z tajícího severního pólu a nyní se pod identitou performačního umělce ukrývá ve střední Evropě.

Walrus Vampire Show je sólové představení fyzického divadla. Jeho styl vychází částečně z předchozích dlouhodobých projektů Pasiho Mäkely (Uuno Turhabuto 2002-2006 a Tonttu 2013-2017), z velké části založených na jeho studiích japonského tance butó, nová inscenace však nabírá nový směr, pohrávající si s moderními uměleckými idiomy.

Performance je rozdělena na několik choreografovaných částí s dostatkem prostoru k improvizaci. Každé představení je tak trochu jiné, performance se vyvíjí a zraje přímo před očima diváků.

Svět Walrus Vampire Show je světem nonsensu ve stylu Lewis Carrolla a nestydatě si pohrává s různými aspekty scénického umění, off-off divadla, stand-up komedie, tance butó, grotesky, performance art, nebo pohádek a s varováním, či bez varování míchá různé Mäkelou vymyšlené postavy.

Inscenace je typická nejen svým anarchistickým a ironickým postojem k fenomenům naší doby, ale také svým eklektickým a mnohovýznamovým stylem a fyzicky náročnými, mnohdy makabrózními výstupy.

Premiéra: 28. 3. 2019, Alfred ve dvoře

Pasi Mäkelä (nar. 1975) je finský konceptuální umělec, performer, choreograf a hudebník částečně žijící v Praze. Jeho performance jsou z velké části založeny na butó, japonském avangardním tanci, který se objevuje začátkem 60. let. Butó je známý svým extrémní fyzickým přístupem k tanečnímu projevu. Pasi vyvinul finskou verzi tance butó.
Během posledních let se spolupodílel aktivně na mnoha různorodých představeních a hudebních projektech ve Finsku, v Čechách, Německu a Rakousku.

Foto: Anna Baštýřová
Foto: Anna Baštýřová
Foto: Anna Baštýřová
Foto: Anna Baštýřová
Foto: Anna Baštýřová
Foto: Anna Baštýřová
Foto: Anna Baštýřová