17 únor
19:00
2023
CZ|120 [min]
galerie

Lidová veselice s živou hudbou, občerstvením a tombolou pořádaná v Alfredu ve dvoře jednou za dva roky. Hrabalovské pábení zdobené zvukem rozvrzaných lidových písní s pěknou porcí obrozeneckého humoru a kopcem zábavy pro každého. Salámy, trumpety a jadrný humor pro obyvatele české kotliny. Lidovost nikoli idylická, ale naopak temná a syrová, někdy cynická či vysměvačná. Handa Gote a přátelé se vidlemi přehrabují v českých stereotypech a mapují temnou stranu češství, lidových zvyků, folklóru i současné populární kultury.

Výpravný projekt s mnoha hostujícími umělci se jeden den připravuje a druhý den hraje v duchu divadelních “freestylů” skupiny Handa Gote. Výsledkem je živá událost, která se může kdykoliv nepředvídaným způsobem zvrtnout, divadlo v syrovém stavu.

Označení Šibřinky v staré mluvě české znamenalo něco jako “frašky, šašky a kudrlinky”. Už Komenským používané slovo šibřinky pochází však pravděpodobně z německého slova Schabernack, které označuje škodolibý žert nebo posměšný kousek. 

Účinkují: Handa Gote research & developmentWariot Ideal a přátelé.

"V Šibřinkách inscenátoři odhalili podprahový odkaz národního dědictví, nebezpečných drobností, o nichž si někdy myslíme, že jsou v pořádku, tradiční nebo se za tradici začaly považovat. Hitlerovský puč se přece taky částečně zrodil v hospodě „u pivečka“. Inscenátoři sloupnuli z obrazů Josefa Lady nebo jiných malířů zachycujících „autentickou“ atmosféru českého venkova i hodokvasu ochrannou vrstvu nevinnosti a idealismu. Málokde tak je možné vidět lepší obraz současného ideového chaosu, kterým česká společnost prochází." - Martin MacháčekTaneční zóna.