POISON MARACAS

So 05 listopad
18:00
2022
instalace|180 [min]
galerie

Divadelní instalace, diváci mohou v průběhu volně přicházet a odcházet.

Poison Maracas pokračuje Tim Spooner ve zkoumání všeho okrajového, zpětnovazebních smyček a snah o zmizení. Toto malé loutkové představení je experimentem o zaměřování příčin a následků mezi jednotlivými souřadnicemi, kterými jsou konečky prstů, lopatky, prsty na nohou, stěna, podlaha.

"Dílo vzniklo jako náhlá myšlenka při procházce ulicemi v centru Prahy, kde jsou stovky obchodů pro turisty s marionetami, z nichž mnohé zobrazují Pinocchia. Bylo cosi ohromujícího na jeho podobě reprodukované v tolika podobných, ale trochu odlišných verzích a různých velikostech, hromadně zavěšených a lehce se pohupujících na nitích. Přemýšlel jsem o notorické známosti jeho zobrazení, o nejslavnější loutce, o tragické a svérázné postavě, o jeho úsměvu a o loutkách jako o nádherných předmětech i laciných hračkách.

Moji dva Pinocchiové jsou stínové verze. Jsou tu proto, aby se na ně člověk díval a zároveň se na ně nedíval. Stále jsou to Pinocchiové, ale část jejich pinocchiovství byla vyčerpána nebo odstraněna. Jsou to obrazy, ale jsou to také jen fantómy, rozměry nějakých jiných vzdálených pohybů. Název odkazuje k něčemu zábavnému a nebezpečnému a klamnému, co zaměstnává obě ruce. Nejednoznačné možnosti rukou. Myslím, že ruce jsou nejzajímavější části těla - orgány, které jsou nejvíce schopné násilí, rozkoše a loutkářství." - Tim Spooner.

Tim Spooner ve své práci kombinuje performance, malbu a sochařství, které obohacuje o nové silné přísady a příchutě, většinou značně podivné. Zajímá se především o nepředvídatelnost, jeho projekty jsou často cvičením ve vyvažování kontroly a jejího nedostatku při nakládání se všemi použitými materiály. Jeho práce byly hojně prezentovány v divadlech a galeriích ve Velké Británii, Evropě a Asii. Naposledy byla v londýnské galerii Commonage vystavena samostatná výstava obrazů a pohyblivých soch A Wave in A Cave. Žije a pracuje v Londýně.

Podpořili: DAMU, hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, Městská část Praha 7 -  Art District