PIO DYNAMO 4

Pražský improvizační orchestr
Čt 14 prosinec
19:00
2023
St 13 prosinec
19:00
2023
koncert|180 [min]
galerie

Pražský improvizační orchestr již potřetí připravil dvoudenní festival hudby a performance v divadle Alfred ve dvoře. Každý večer zazní jiná skladba PIO a speciální vystoupení hostujících umělců.

Středa 13. prosince

Ferst Dadler
Velocità di fuga je premiérou performance skupiny Ferst Dadler (Elia Moretti, Inga Zotova-Mikshina, Roman Zotov-Mikshin). Tentokrát ve spolupráci s uznávaným berlínským skladatelem/performerem Burkhardem Beinsem a světelným performerem Michaelem Vorfeldem. 

Jak lze prostřednictvím poslechu vytvořit diváctví? Co znamená být ve světě prostřednictvím naslouchání? Zvuk, světlo a pohyb jsou pomíjivé, nejsou ani zdrojem, ani přijímačem, existují ve vzájemném vztahu. Ale mohou světlo-zvuk-pohyb vůbec obsáhnout příběh? Ferst Dadler zkoumá jejich performativitu v této nové experimentální hudebně-divadelní inscenaci.

PIO zahraje nové skladby inspirované elektroakustickou hudbou Iannise Xenakise. Pět elektronických hudebníků a tři perkusionisté budou pracovat s časovými liniemi čerpanými z původních nahrávek. V průběhu hry budou reflektovat primární zdroje a a zároveň z nich vytvářet něco nového.

PIO doplní kalifornská legenda počítačové hudby Tim Perkis, jehož skupina The League of Automatic Music Composers byla prvním živým souborem počítačové hudby a jehož pozdější skupina The Hub byla první živou počítačovou hudební skupinou, jejíž všichni členové byli skladatelé a zároveň návrháři a konstruktéři vlastního hardwaru a softwaru.

Iannis Xenakis byl velikánem kompozice 20. století, jehož plodná a průkopnická tvorba zahrnovala všechny oblasti od inovativních sólových instrumentálních děl až po velké orchestrální a sborové skladby. Jeho elektroakustické skladby pro magnetofonový pás jsou klasikou žánru, zahrnující čistou a jednoduchou krásu až po hutný a brutální hluk.

PIO vystoupí ve složení:
Jan Chalupa, George Cremaschi, Ken Ganfield, Elia Moretti, Jakub Švejnar, Petr Vrba, Michal Zbořil  
speciální host: Tim Perkis

https://www.georgecremaschi.com/pio.html
https://www.perkis.com
https://www.iannis-xenakis.org

Čtvrtek 14. prosince

Ferst Dadler
Velocità di fuga se bude opakovat, viz popis výše.

PIO bude pokračovat ve svém dlouhodobém výzkumu grafických partitur zcela newyorsko-československým programem! 
Zazní klasické skladby Earla Browna a Christiana Wolffa, díla Jana Steklíka, Milana Adamčiaka a Milana Grygara. Premiéru bude mít také nová skladba od iniciátora PIO George Cremaschiho.
Earle Brown a Christian Wolff jsou členy legendární Newyorské školy, neformální a masivně vlivné skupiny skladatelů, k níž patří také John Cage a Morton Feldman. Jan Steklík, Milan Adamčiak a Milan Grygar jsou výtvarní umělci a zároveň plodní autoři nejrůznějších grafických zvukových partitur.

PIO vystoupí ve složení:
George Cremaschi, David Danel, Jan Jirucha, Andrea La Rose, Elia Moretti, Vojtěch Procházka, Renata Raková, Petr Vrba, Michal Wróblewski, Michal Zbořil. 

Zvláštní poděkování Martinu Režnému za nápad s Xenakisem.

PIO DYNAMO podpořilo Ministerstvo kultury a hlavní město Praha.

Činnost divadla Alfred ve dvoře podporují hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR, MČ Praha 7 - Art District.