PANOPTIKUM + GORŠEK

JAMU / HAMU
MOVED
St 22 květen
19:00
2019
nonverbal|120 [min]
galerie

Symposium Hamu a Jamu / otevřené pro veřejnost 

10.00-13.00h - Platforma MOVED / Divadlo Alfréd ve Dvoře

Prezentace, diskuze, reflexe na téma Tvorba a společnost

Rebeka Lonská / PANoptikum

19.00h

Tomu, kdo ho vyruší ze spánku nebo při jeho toulkách lesem, nahání velký strach svým křikem a vzhledem. Panika! Klaunovo velmi pozdní odpoledne o tom, že všechno se stihnout nedá.

Prišla cez hory a lúky, lesy a háje, lúky a hory, potoky, rieky, diaľnice, hranice, krajiny, mestá, štáty a iné. Prišla. Do iného kraja, kde boli iní ľudia, iná robota, iný vzduch, iná emócia, iná nálada. Všetko bolo iné. Ona tam chcela ísť a chcela tam byť, ale už nemala kam do hory ísť na drevo, už nemala kde ísť ku kravičkám vodu naliať, kde kopať záhradku, kde píliť drevo. Tu bola úplne iná robota, úplne iný vzduch, úplne iná emócia, úplne iná nálada. Ale ona vedela že sa jej bude páčiť. A tak chodila a hľadala, kde by jej bolo dobre a ona našla. Rôznu robotu si našla, kadečo jej ponúkali. A tak vyberala, vyberala a šla rovno do umenia, do divadla. Reprezentovať svoju krajinu, svoj vzduch, ktorý si priniesla v batôžku.  

performer: Rebeka Lonská

režie: Olívia Fantúrová

scénografie: Vojtěch Havelka

hudba: Tomáš Hrubiš

pohybová spolupráce: Anna Kukuczková

produkce: Mária Brindzáková

světlo: Michal Fridrich

premiéra: 25.2.2019, BURANTEATR

Představení vzniklo na půdě Ateliéru fyzického divadla Divadelní fakulty JAMU v Brně

pauza 15 minut

od cca. 20.00h 

Goršecke Narodnie Akademične Teatr / Goršek

Autorské představení vyprávějící legendu o dvou bratrech z mýtické Goršecké náhorní plošiny. Goršek je hra pro dva herce a dvě masky rozehrávájící na prostoru jedné místnosti tragikomedii plnou lásky a nenávisti, krutosti a přátelství a ponorkové nemoci. 

Autoři zpracovávají témata slovanské kultury, existenciální literatury a absurdního dramatu 2. pol. 20. St. (Jean-Paul Sartre, Samuel Beckett), současně s tím se zabývají zkoumáním lidské psychiky v hraničních podmínkách dlouhotrvajícího odloučení od světa. 

režie: William Valerián
koncept a interpretace: Šimon Pliska, Andrej Lyga Hudba: William Valerián
masky: Rufina Bazlová, Viktorie Drdová
produkce: Andrea Vykysalá
supervize: Roman Horák
za podpory: HAMU, Alfred ve dvoře, divadlo DISK 

Platforma MOVED je přehlídkou, setkáním a výměnou mladých tvůrců a studentů z Katedry nonverbálního divadla v Praze a Ateliéru fyzického divadla v Brně. Vznikla jako impuls pro propojování a sdílení názorů a tvůrčích postupů a pro reflexi role umělce ve společnosti se zameřením na fyzické a komediální divadlo v českém a mezinárodním kontextu.