ORGY IN RHYTHM

Čt 09 květen
20:00
2019
St 08 květen
20:00
2019
jazykově bezbariérové|120 [min]
galerie

Finská performační skupina Sabotanic Garden se vrací do České republiky s monstrózním dvoudílným představením. Na dvou velmi zvláštních večerech v divadle Alfred ve dvoře se bude podílet početná skupina finských, českých a dalších mezinárodních umělců. V dílčích momentech může od účinkujících zaznít angličtina, španělština, němčina či čeština, ale performance jako celek jsou jazykově bezbariérové.

Orgy in Rhythm je spektakulární, částečně improvizovaná performance s experimentální hudbou, živými projekcemi, fyzickým divadlem, post-tribálními maskami, obskurními objekty a poezií. Sabotanic Garden vytvářejí proměnlivou psychedelickou fresku, mocně vyzařující ducha rané avantgardy.

Systém 2 x 3 = 1 znamená, že každý ze dvou večerů trvá celé tři hodiny - první hodina však bude provedena za zavřenými dveřmi bez přítomnosti diváků. Pouze kombinace obou večerů vytvoří plnohodnotný zážitek.

Pasi Mäkelä (1975) je finský performer, konceptuální umělec a hudebník žijící v Praze. Jeho práce vždy odrážejí jistý druh psychedelické zkušenosti a všudypřítomnou ušlechtilou rozklíženost. Prostorem odkud zaznívá Mäkelův hlas, je opravodová terra incognita současného umění. Mezi jeho nedávné aktivity patří sólové představení Walrus Vampire Show, performační skupina Sabotanic Garden, experimentální nahrávací společnost Meteorismo a garážový gospel skupiny The Spermbankers.

Jussi Saivo (1970 Finsko), zvukový umělec působící v mezinárodním měřítku, zkoumající paralelní fenomény umění a vědy od roku 1996. Působí převážně v oblasti zvuku, performance art a experimentální biologie. Vybrané metody: DIY / Attitude / Timing / Alternativní fyzika / Experimentální biologie / Parietální umění a Land Art / Experimentální hudba / Biodiverzita

Niina Lehtonen Braun (1975, Finsko) absolvovala Akademii výtvarných umění v Helsinkách v roce 2000 a od té doby žije v Berlíně. Její umělecká tvorba zahrnuje koláže, obrazy, instalace a představení. Lehtonen Braun je zakládajícím členem performační skupiny JOKAklubi (FI / DE) a pravidelně spolupracuje se skupinou Sabotanic Garden (FI). Lehtonen Braun vydala dvě knihy; "Mother Said" (Kerber Verlag, 2013) a "These Foolish Things Remind Me Of You" (Kerber Verlag, 2016).

Simo Laihonen (Tampere - Finsko), bubeník a perkusista aktivní na scéně improvizované hudby a v různých formách tradiční hudby, tance a pedagogiky. V současné době vystupuje hlavně se skupinami Black Motor, v duu s Mikko Innanen a s projektem Sound & Fury (Edward Vesala Sound & Fury)

Cristina Maldonado (Mexiko) je umělkyně s minulostí i myslí choreografa, jejíž současným materiálem je video, ve svých instalacích často provádí transformace světelného obrazu přímo holýma rukama.
Svou práci představila mezinárodně v roce 1999 a od té doby vytváří hybridy experimentálního divadla, tance, živých video intervencí, participativního umění, site specific a instalací.

Janne Tuomi (Finsko) klasicky vzdělaný bubeník a perkusista zkoumá hranice zvuku v různých situacích, od symfonických orchestrů po sólové koncerty a od rocku a jazzu až po současnou komorní hudbu. Tuomi se objevil na více než třiceti nahrávkách, mezi něž patří jeho tři kritikou oceňovaná sólová alba Ebcro, elg (Muzik Zaman) a Resonance (FMR).

Roland Rauschmeier je německý konceptuální umělec žijící v Rakousku. Jeho hlavním uměleckým tématem je formální a kontextuální komprese, živená mnoha zdroji z pop kultury a její reprezentací v kontextu umění. Kromě svých zkušeností s digitálními médii se nedávno soustředil na performativní sérii nazvané 2nd Thursdays, která se koná v několika vídeňských institucích a v ateliéru Wiener Tanz und Kunstbewegung. Spolupracuje s německým filmařem Ulu Braunem (jakjo duo BitteBitteJaJa) a francouzskou choreografkou Anne Jurenovou.

Tomáš Procházka (1973, ČR) je hudebník, zvukový umělec, performer a loutkář. Pracuje s terénními nahrávkami, mediální archeologií a řadou elektrických a akustických nástrojů a systémů. Je členem kolektivu Handa Gote reseach&development a mnoha hudebních projektů (B4, Gurun Gurun, Krekso, Poisonous Frequencies). Ve své divadelní práci provádí výzkum v oblasti post-spektakulárního, antimimetického divadla a integrace vědy a techniky v umění.

Petra Lustigová (1964, ČR), absolventka DAMU, působila od roku 1987 jako herečka v různých divadlech, filmových a televizních projektech. Je součástí mezinárodní skupiny "Second Hand Women". Účinkovala například v představeních Církev (2012), Studio Hrdinů, poslední hra Václava Havla Odchazení (2010) divadlo Archa, Mission Impossible - Ghost Protocol (2012), Příběhy Obyčejného šílenství (2005).

Tomáš Vtípil je český skladatel, umělec a producent. Jeho težiště zájmů se postupně přesouvá od alternativního rocku k performance, poezii (je mimo jiné českým šampiónem Slam Poetry), elektronické, improvizované a soudobé hudbě. Jeho poslední práce spojují tuto zkušenost s poněkud přístupnějšími hudebními formami, jako je hip-hop a klubová hudba.

Petr Vrba (1974, ČR) se díky své neutuchajícímu objevování neidiomatické improvizace pomocí trumpet, klarinetu, vibrujících reproduktorů, kráječů na vajíčka a kontaktních mikrofonů stal jedním z nejaktivnějších experimentálních hudebníků v Praze. V roce 2010 byl jedním ze zakládajících členů proměnlivého tělesa IQ+1. Mezinárodně aktivní hudebník spolupracuje kromě vídeňské scény často se slovenskými hráči, především skladatelem a saxofonistou Miroslavem Tóthem (Dunkeltherapie II, Next Goldberg Variations aj.) a Michalem Matějkou (např. Škvíry a Spoje).

Tuomas Timonen (narozen v roce 1975) je finský básník, dramatik a režisér a také lektor dramaturgie na Art University v Helsinkách. Napsal několik her pro divadlo a rádio a vydal tři knihy poezie. V roce 2007 získal Timonen ocenění Tanssiva karhu, nejvyšší cenu za domácí poezii a v roce 2011 získal cenu Lea-palkinto, za nejlepší nové domácí hru roku. Timonen se podílí na projektech Sabotanic Garden dle momentální potřeby jako performer nebo spisovatel.

Organizace:

Sabotanic Garden (2007) Brutální a obskurní zvuky a pohyby - hledání inspirace na skládkách a v pustině - poháněno všemocnou a podvědomou tradicí vlastní tvorby - založeno ve Finsku - působí mezinárodně.

Wiener Tanz und Kunstbewegung je nezisková organizace se sídlem ve Vídni, zaměřená na produkci performance a výtvarných instalací ve spolupráci s lokálními i zahraničními producenty a umělci. Sdružení bylo založeno v roce 2001 francouzskou choreografkou Anne Juren a německým konceptuálním umělcem Rolandem Rauschmeierem. WTKB je financována kulturním oddělením města Vídně. Její hlavní partnerské instituce jsou brut wien | Konzerthaus | Künstlerhaus, mezinárodní taneční festival ImPulstanz, Tanzquartier Wien, Steirischer herbst a WUK.

Circus Maximus je finská divadelní skupina založená v roce 1997. Circus Maximus sídlí v Helsinkách, působí však na mezinárodní úrovni prostřednictvím mnoha spoluprací s dalšími profesními uměleckými institucemi a skupinami. Společnost o padesáti členech se skládá z profesionálních umělců, herců, dramatiků, režisérů a designérů, ale i vizuálních umělců a hudebníků. Posláním Circus Maximus je působit jako fórum pro umělecký výzkum a vývoj prostřednictvím produkce divadelních a tanečních projektů, výtvarného a radiofonického umění.