JÁ, KIMČI

Petra Hůlová, Petr Vrba, Jiří Havlíček
Út 27 září
20:00
2022
premiéra
Po 26 září
20:00
2022
CZ|60 [min]
galerie

Projekt Já, kimči je příběhem o trojici přátel, zapálených domácích výrobců korejského kvašeného zelí kimči. Třetí multižánrový autorský projekt uskupení, které tvoří Petra Hůlová (text), Petr Vrba (hudba) a Jiří Havlíček (video). Trojice autorů rozvíjí tvar dokumentárního eseje s fikčními prvky. Výroba kimči se prezentuje nejprve jako zdravý koníček, ale fermentace postupně nabývá množství dalších významů a stává se pro protagonisty „vším, co je v životě podstatné.“ Zatímco s neschopností autoregulace divoce se množících bakterií, které umírají po vyčerpání zdrojů svého prostředí v sudu, lze pracovat jako s paralelou naší společnosti, provázanost našeho těla s naším bakteriálním ne-já, otvírá důležité téma symbiózy.
Téma fermentace v českém kontextu již tímto interpretačním způsobem otevřel projekt Fermentation Revisited Petra Vrby a Radima Labudy, z něhož projekt částečně vychází. Každý z protagonistů paradokumentárního projektu Já, kimči je k výrobě kimči motivován jinak: jeden zdravotně (kimči jako recept na zdravý život), druhý filosoficky (kimči jako metafora společnosti), třetí vědecky (kimči jako přírodní proces). Zatímco východiska všech protagonistů jsou srozumitelná, správná a svým způsobem úctyhodná, jejich pozdější vývody jsou znepokojující a místy šílené. To, co začíná jako zdraví prospěšná společná práce na kvašeném zelí, končí nejen rozchodem se skutečností, k níž se komunita chtěla původně prostřednictvím manuální práce blíže přimknout, ale konfliktem mezi samotnými protagonisty. Diváci sledují postupnou ideologizaci práce na kimči, která je způsobená odlišnou interpretací existujícího korejského rituálu jeho výroby kimdžang, který si každý z protagonistů vysvětluje jinak. Otevřenou ovšem
zůstává i možnost, že diváci díky svému omezenému vhledu pouze nejsou schopni pochopit principy „nového náboženství“ ani samotného rituálu.

Připravili a účinkují: Petra Hůlová, Petr Vrba, Jiří Havlíček
Spolupráce: Patricia Talacko a Johana Švarcová Ožvoldová

Akusmatická skladba Petra Vrby pro Český rozhlas, Opus symbioticum je k poslechu zde.
Článek Radima Labudy pro Artalk, Mikropolitika mliečného kvasenia je k přečtení zde.
 

Vznik inscenace laskavě podpořili Ministerstvo kultury, Státní fond kultury ČR a MČ Praha 7 - Art District.