DOPROVODNÝ PROGRAM K PŘEDSTAVENÍ HOUBY – DÍL TŘETÍ

délka představení: 60 min
přednáška
Průkopník náhodné hudby, elektronické hudby i nestandartního užití klasických nástrojů. Autor skladby 4′33″, která je ukázkou extrémního užití ticha v umění. Skladatel odvážné experimentální hudby, spisovatel a tvůrce audiovizuálních děl. Ale také originální filosof a vášnivý sběratel hub. To je stručná charakteristika Johna Miltona Cage (1912 – 1992), podivuhodného umělce a propagátora mykologie v USA. O životě a díle svého amerického kolegy bude přednášet dlouholetý znalec Cageovy tvorby, Martin Smolka – spoluzakladatel hudebního tělesa Agon a mezinárodně uznávaný skladatel (mimo jiné autor opery Nagano).

Přednášku Martina Smolky pořádá divadelní skupina HANDA GOTE research & development. Na jaře 2008 zahájili její členové práci na projektu zkoumajícím fenomén houby z různých aspektů. A právě hudba a osobnost J. M. Cage je jedním z hlavních témat chystaného představení.
Během přípravné fáze se skupina rozhodla podělit o své inspirační zdroje se širokou veřejností. V dubnu pozvala režiséra a scénáristu Víta Janečka, který uvedl projekci své filmové eseje Houba. V září v divadle přednášel a houbařskou poradnu vedl absolvent pražské HAMU a člen mykologické společnosti Václav Hálek.
Projekt HOUBY bude mít premiéru 20. listopadu 2008.

handagote.com, myspace.com/handagote

John Cage John Cage Martin Smolka John Cage John Cage foto Tomáš Procházka foto Tomáš Procházka foto Tomáš Procházka