Novinky

TISKOVÁ ZPRÁVA / OTEVŘENÉ ČTENÍ Z TEXTŮ V. HAVLA POČTVRTÉ V DIVADLE ALFRED VE DVOŘE
14.12. 2017

 
V pondělí 18. 12. 2017 uběhne šest let od smrti Václava Havla. Od 16 do 21 hodin bude v divadle Alfred ve dvoře probíhat „Čtení z Havla“. Nejde o jakoukoli demonstraci. Čtení je míněno především jako chvíle soustředění a zastavení se. Texty Václava Havla tak zůstávají otevřenou platformou. Pozváni jsou všichni, kdo si během odpoledne či večera budou mít chuť přečíst (nebo si jen poslechnout) z některého Havlova textu pasáž, kterou mají rádi či ji považují za důležitou. Knihy budou k dispozici i na místě. Pro mimopražské zájemce bude akce živě přenášena na aktualne.cz a FB stránce Alfred ve dvoře / Motus.

18. prosince bude možné se dočíst o Václavu Havlovi v novinách nebo online médiích. Čtení z Havla je ale spíše pobídkou k tomu, aby se lidé obrátili přímo ke zdroji – a četli z Havlových knih: úvah, reflexí, her, pohádek či básní. Dramaturgii neurčují organizátoři – vše se odvíjí spontánně podle toho, co si čtoucí vyberou. Bude atmosféra letošního čtení podobná té loňské? Zarezonují jiné texty? Vrátí se totéž aktivní publikum, nebo přijde jiné? Texty VH bez interpretačních nánosů či nálepkování.

Myšlenka „Čtení z Havla“ vznikla spontánně v den Havlova úmrtí v roce 2011. „Poprvé jsme četli venku, v zimě pod svatým Václavem. Úplně neznámý člověk nám pak večer přivezl na autě zesilovače, abychom prý byli líp slyšet,“ vzpomíná Matěj Chytil, jeden z organizátorů akce. „O dva roky později jsme to proto zkusili v komornějším prostředí Alfreda ve dvoře, kde akce, myslím, už zakořenila,“ přidává Ondřej Buddeus a Ondřej Škrabal dodává: “Letos si budou příchozí moci vybrat z několika typů ‘zátiší’ ke čtení jako dětská stolička nebo stará vana podle toho, z jaké pozice chtějí číst. To podle nás nejlépe zabrání patosu celého Čtení.”

Dveře divadla budou během „Čtení z Havla“ otevřené od 16 do 21 hodin.
Vstup je samozřejmě volný.

Adresa: Alfred ve dvoře / Františka Křížka 36, Praha 7
(10 minut od zastávky Vltavská a 5 minut od zastávky Strossmayerovo náměstí)
Událost na Facebooku ZDE
Produkce: Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře; Ondřej Buddeus, Ondřej Škrabal a Matěj Chytil
 

Zpět na seznam