Novinky

TISKOVÁ ZPRÁVA / SHADOW MEADOW
13.11. 2017

 
„Když se díváte do tmy, tma se začne dívat na vás,“ říká režisér a vizuální umělec Jan Mocek o své nové inscenaci Shadow Meadow, jejíž premiéru uvede pražské divadlo Alfred ve dvoře 21. 11. 2017 od 20h. Mockův tým přichází v současné audio-vizuální přesycenosti s poněkud radikálním gestem: prázdnotou, tichem a tmou, která diváka vtáhne a nepustí.

Shadow Meadow je divadelní krajina s černými dírami, kde se objevují a zase mizí dva performeři. Irina Andreeva a sám Jan Mocek se v přesné souhře pohybují na hranici divadla a vizuálního umění. Performance s intenzivním světelným a zvukovým designem hledá limity vnímání reality, umění a politiky, války a násilí, a to způsobem ironickým i poetickým, pop-kulturním i avantgardním.

„Vznik performance inspirovaly výroky bývalého ministra zahraničí USA Donalda Rumsfelda, které svérázným způsobem propojují geopolitiku a filozofii. Rumsfeld ve své "teorii poznání" rozlišuje věci, které jako lidé jednoduše víme. Pak hovoří o takových, o nichž víme, že je ještě nevíme. Existují ale také „neznámé neznámé“ věci - ty, o nichž ani nevíme, že bychom je mohli znát. A právě tyto neznámé neznámé byly středem našeho zájmu při práci na performanci Shadow Meadow,” říká k vzniku performance sám režisér.

Jan Mocek se do povědomí diváků zapsal performancí Tanz im Quadrat, která na festivalu …příští vlna/next wave… získala ocenění Projekt roku. Spolu s Táňou Švehlovou vytvořili inscenaci Zářící město, experimentální performance v panelovém domě, která vznikla ve spolupráci s Plechárnou Černý Most a byla uvedena na několika českých i zahraničních festivalech. Společně se také soustředí na formu tzv. interaktivního video-walku: v roce 2015 zablokovali provoz v podzemních garážích Národního divadla projektem Play Underground, o rok později připravili obdobný Play Maeterlinck.

Upozornění: V představení se používá stroboskop a kouřostroj, proto není vhodné pro děti, těhotné a nemocné epilepsií.

Vstupenky v předprodeji GoOut.cz nebo na www.alfredvedvore.cz.

Koncept a režie: Jan Mocek
Dramaturgie: Táňa Švehlová
Performeři: Jan Mocek, Irina Andreeva
Světlo: David Prokopič
Zvuk: Matthias Hesselbacher
Produkce: Táňa Švehlová, SixHouses z. s.
Web skupiny: sixhouses.net
Premiéra: 21. 11. 2017
Reprízy: 22. listopadu, 13. a 14. prosince.

Podpořili / poděkování: Ministerstvo kultury České republiky, Magistrát hlavního města Prahy, Městská část Praha 7, Statní fond kultury, Nadace život umělce, Česko-německý fond budoucnosti
 

Zpět na seznam