Novinky

TISKOVÁ ZPRÁVA / MLADÍ UMĚLCI NA SCÉNĚ ALFREDA VE DVOŘE SKLÁDAJÍ NOVÉ OBRAZY REALITY
11.09. 2017

 
Konec září v divadle Alfred ve dvoře bude bez drog, zato plný hashtagů.

Začátek 17. sezóny Alfreda ve dvoře bude nabitý, čekají jej hned dvě premiéry po sobě. Nejprve 25. 9. od 20:00 autorské představení Panoráma s podtitulem „Rozšiřování vědomí bez drog“ v režii absolventky KALD DAMU Kláry Hutečkové a hned 28. 9. od 20:00 se představí divadelní skupina Ufftenživot (Sára Arnstein a Jiří Šimek) s asociativní mozaikou KEEP CALM. Obě premiéry proběhnou v rámci festivalu …příští vlna/next wave…

Ať už je to opakované otáčení jedné situace a soustředění se na detail u Panorámatu Kláry Hutečkové nebo snaha podat zprávu o dvou bytostech v záplavě internetových informací a obrazů v případě KEEP CALM skupiny Ufftenživot, premiéry inscenací nových tvůrců propojuje téma loňské otevřené výzvy „Zpátky do reality“. Každá se svou cestou pokouší co nejpřesněji nahlédnout různé reality, ve kterých žijeme, a ze střípků současného světa posbírat obraz(y) nové skutečnosti. Jedná se o nový svět ve staré realitě nebo nám známý svět v realitě nové?

Panoráma je autorské představení o tom, co se děje mezi zvukem odsouvané židle a dosednutím na červené polstrování. „Anežka, Kateřina a Nataša berou do rukou jablko, nůž, pastičku na myši, lžíci a láhev vína, procházejí kolem stolu a usedají do křesla,“ popisuje Klára Hutečková základní situaci inscenace. Opakování a postupné rozkrývání této situace pak dovolí zabývat se tím, co by se stalo, kdybychom „dokázali nahlédnout realitu z různých úhlů a v několika překrývajících se vrstvách zároveň – vytvořit si panoráma jednoho okamžiku“.

Klára Hutečková, Kateřina Součková a Veronika Svobodová jsou čerstvé absolventky DAMU. Spolu s Jiřím Roušem (CAS FAMU) je spojuje snaha o hledání specifického divadelního jazyka založeného na kompozici objektů, konceptualismu, minimalismu a principech instalace. Tento způsob tvorby začali zkoumat v inscenacích Oblovka, spočívající v koexistenci pěti herců a padesáti hlemýžďů na jevišti, a K majáku, do strany 73, vycházející z textů Virginie Woolfové.

Režie: Klára Hutečková
Dramaturgie: Kateřina Součková
Výtvarné řešení: Veronika Svobodová
Zvukový design: Jiří Rouš
Produkce: Tereza Kaucká, Helena Čtyroká
Hrají: Anežka Kalivodová, Kateřina Dvořáková, Nataša Mikulová
Podpořili / poděkování: Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře, Divadlo na cucky, MČ Praha 7, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Nadace Život Umělce.


KEEP CALM je dokument o dvou jedincích v nekonečném příběhu. Historie, internet a každodenní skutečnost se zde předkládají v mozaice složené z monologů, pohybu, loutkohry, videa nebo rapu. Zachovej klid a pokračuj je válečný slogan, kterého se chopil internet a vytvořil z něj univerzální radu pro všechny situace. „Svět nám patří. Vytvořili jsme institut vlastnění a s ním i spoustu dalších věcí. Potřebujeme se tak, až se spotřebujeme,“ říkají Sára Arnstein a Jiří Šimek.

Ufftenživot je skupina věnující se autorskému divadlu. Sestává ze dvou kmenových členů: Sáry Arnstein a Jiřího Šimka. Oba absolvovali Katedru alternativního a loutkového divadla pražské DAMU v ateliéru herectví Petry Tejnorové. Za sebou mají 3 autorské projekty: loutkovou inscenaci Králíček, projekt na pomezí slampoetry – multimédia – pohyb GoG a poslední, pohybovou inscenaci doplněnou slovem Loneliness&stuff.

Tvůrci: Ufftenživot / Sára Arnstein, Jiří Šimek
Dramaturgická spolupráce: Marta Ljubková
Light design: Tomáš Morávek, Štěpán Hejzlar
Scénografická spolupráce: Marie Gourdain
Hudba: Tomáš Vtípil
Ruchy/zvuky/audionahrávky: Jiří Šimek, Sára Arnstein
Fotografie na plakát: Marek Bartoš
Produkce: Marianna Slováková
Web: www.ufftenzivot.cz, facebook.com/ufftenzivot,
instagram.com/ufftenzivot, twitter.com/ufften
Premiéra: 28.9. 2017, divadlo Alfred ve dvoře
Podpořili / poděkování: Projekt KEEP CALM je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury a městské části Praha 7. Projekt dále vznikl za podpory Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře a rekreacnigenetika.cz. Za poskytnutí rezidencí děkujeme Cooltour Ostrava, Divadlo na cucky, Industra STAGE, Kredance (Rezi.dance v lese & Švestkový dvůr Malovice) a Studio ALTA.
 

Zpět na seznam