Novinky

TISKOVÁ ZPRÁVA / NA KŘÍDLECH RAF S NADHLEDEM I ÚCTOU
04.05. 2017

 
Wariot Ideal uvede svou premiéru Letci ve středu 17. 5. od 18:00 v divadle Alfred ve dvoře. Představení pro dospělé i děti od 12 let nabídne věrné kostýmy, modely britských bombardérů v poměru 1:18 a dobový filmový materiál. Soubor svou novou inscenací vzdává hold „bezejmenným hrdinům“ druhé světové války s veškerou úctou, částečně s patosem, avšak s humorem sobě vlastním.

„Československá 311. bombardovací peruť RAF prováděla noční nálety na centra německého průmyslu. Utrpěla největší ztráty mezi všemi čs. leteckými jednotkami ve 2. světové válce, ale jejich osudy zná stále méně a méně lidí,“ shrnují členové souboru Wariot Ideal Vojtěch Švejda, Jan Dörner a Jan Kalivoda, co je vedlo k přípravě představení Letci a dodávají: „Přesto se nejedná o dokumentární divadlo, nejde nám o suchou rekonstrukci. Spíše je to snaha o jakousi poučnou fikci. Chceme vzbudit zájem o historii a skrze ni také o zdánlivě samozřejmá témata jako přátelství a odvaha.“

Wariot Ideal vypráví příběh mladých mužů, kteří odešli do zahraničního odboje s touhou pokořit Hitlera a osvobodit své nejbližší i okupované Československo. Po nebezpečném útěku se složitě dostávají do Velké Británie, kde na ně místo okamžitého boje čekají nudné hodiny anglického jazyka a nekonečný nácvik létání na bicyklech, aby se nakonec v pomalých bombardérech stali snadnými cíly pro německé stíhače i pozemní protivzdušnou obranu Třetí říše. Muži létající na křídlech RAF ovšem stáli nohama pevně na zemi a neváhali vyměnit své životy za ráznou a přímou odpověď zlu šířícímu se celou Evropou.

Wariot Ideal působí jako výrazný hráč na české alternativní scéně od roku 2009. Pravidelně se účastní významných tuzemských i zahraničních festivalů. Tvůrčí seskupení tvoří stabilní jádro: mim Vojtěch Švejda (Cena Alfréda Radoka 2009), zvukový mág a skladatel Jan Kalivoda, světelný designér a scénograf Jan Dörner a produkční Milena Dörnerová. Společně se věnují nejen improvizovaným pořadům a pohybovému, pantomimickému a fyzickému divadlu, ale i tvorbě celovečerních činoherních představení pro dospělé i děti.

Autoři, performeři: Jan Dörner, Jan Kalivoda, Vojtěch Švejda, Patrik Vojtíšek, Mikoláš Zika
Výtvarníci: Jan Brejcha, Robert Smolík, Mikoláš Zika
Kostýmy: Daniela Klimešová
Světla: Patrik Sedlák
Produkce: Milena Dörnerová
Web skupiny: www.wariotideal.cz
Podpořili / poděkování: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, MČ Praha 7, MOTUS, z. s. / produkce divadla Alfred ve dvoře
Premiéra: 17. 5. 2017, Alfred ve dvoře (Františka Křížka 36, Praha 7)
 

Zpět na seznam