Novinky

TISKOVÁ ZPRÁVA / VÝPRAVA DO PARALELNÍCH SVĚTŮ
04.04. 2017

 
V úterý 25. dubna 2017 ve 20h uvede Alfred ve dvoře premiéru představení Stereopresence performerky Cristiny Maldonado. Nový projekt mexické umělkyně zkoumá, v kolika realitách je možné existovat zároveň. Spolu s bývalou uměleckou ředitelkou Pražského Quadriennale Sodjou Zupanc Lotker vytvořily pozoruhodný vizuální esej, který nabízí výpravu do paralelních světů a mnohovrstevnatosti našeho vědomí.

Projekt Stereopresence, inspirovaný raným videoartem, kombinuje performance a originální video-intervence. Za pomoci jednoduchých projekčních pláten, kompaktních videokamer a dataprojektorů zkoumá jednotlivé vrstvy možných světů: nejednoznačné hranice mezi fyzickým a nemateriálním, skutečným a imaginárním, mezi tím, co je a není. Snaží se tak zachytit přítomnost, ve které se současně prolíná reálný svět s virtuálním.

„Jednou v noci mě babička vzbudila tím, jak přecházela po předsíni a něco si povídala. Ukazovala na zeď a popisovala zavěšené nádobí. Žádné tam ovšem nebylo. Rozhodla jsem se nevtahovat ji do svého, skutečného světa, ale zůstat v tom jejím, který vytahovala ze své minulosti. Jako bych se přiblížila tomu, kým kdysi byla,“ popisuje Cristina Maldonado své motivace k přípravě projektu a dodává: „Stereopresence je o pobývání mezi světy: zde, v této skutečnosti a souběžně v jiné, soukromé realitě. Je to život na průsečíku těchto skutečností.”


Cristina Maldonado je mexická režisérka a performerka žijící v Praze. Do vlastních inscenací, které tvoří od roku 2000 (mj. pro Alfred ve dvoře, DOX, Roxy/NoD nebo MeetFactory), používá živé vstupy do filmů a videí, audiovizuální instalace, stará i nová média. V roce 2012, při rezidenci v Alfredu ve dvoře/Motusu rozvinula platformu The Stranger Gets a Gift, z níž následně vzešla díla jako Reminiscence nebo Interruptor. Mezi další její díla uvedená v Alfredu ve dvoře patří Sayat Nova a What She Does (ukázka z této inscenace https://vimeo.com/67552162).

Sodja Zupanc Lotker působí v Praze jako dramaturgyně nezávislých divadelních, tanečních a site-specific projektů (Farma v jeskyni, Lotte van den Berg, TAAT ad.). Vede zahraniční divadelní kurzy na DAMU. V letech 2008–2015 působila jako umělecká ředitelka Pražského Quadriennale. Od roku 1999 se živí také jako kurátorka.


Koncept, video art: Cristina Maldonado
Performance: Cristina Maldonado, Sodja Zupanc Lotker
Dramaturgie: Sodja Zupanc Lotker
Dramaturgické konzultace: Petra Hauerová
Světelný design a média: Vladimír Burian
Technická podpora: Israel López
Produkce: JEDEFRAU.ORG, Stereopresence z. s.
Asistentka produkce: Isabela Juchniewicz
Technická podpora: Isabel Vizcaíno
Poděkování: Dragan Stojčevski, Lamija Čehajić, Selma Lindren, Bria de la Mare, Israel Lopez, Sara Milner
Podpora: hl. m. Praha, MKČR, Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře

Web: www.cristinamaldonado.com
Premiéra: 25. dubna 2017, Alfred ve dvoře (Františka Křížka 36, Praha 7)
 

Zpět na seznam